Mistä päin kaukaloa Patrik Laine mätti liigamaaleja, ja mihin kohtiin maalia osumat upposivat? Kuka on istunut eniten rangaistuksia otteluissa, jotka on pelattu perjantaina 13. päivä? Miten usein Lukko–Ässät -otteluissa syntyy ensimmäisessä erässä yli neljä maalia?
Intohimoinen jääkiekkofani saa vastauksen tällaisiin kysymyksiin nyt helpommin, kun Liigan verkkosivuilla avattiin 9.12. uusi analytiikkapalvelu. Palvelu herättää numerot eloon uudella tavalla. Käyttäjä voi itse parilla hiiren klikkauksella räätälöidä, mitä tietoa haluaa nähdä. Tuloksena syntyy graafisia esityksiä pelaajista, joukkueista tai yleisömääristä, sekä pelaajakohtaisia laukaus- ja maalikarttoja.
– Haluamme tarjota faneille, veikkaajille, medialle ja kaikille jääkiekon toimijoille houkuttelevan tavan käyttää dataa, jota keräämme valtavia määriä kaikista otteluista. Tämä uusi palvelu sivuillamme kiinnostaa myös pelaajia ja valmentajia, Liigan toimitusjohtaja
Riku Kallioniemi sanoo.
Palvelussa on mukana kuluvan ja kahden edellisen kauden tilastotiedot. Uudet ottelutilastot päivittyvät palveluun automaattisesti joka yö. Palvelua varten ei luotu mitään uusia järjestelmiä, sillä toteutuksessa käytetty analytiikkayhtiö Qlikin teknologia pystyy tarttumaan suoraan olemassa olevaan dataan.
Palvelun keksi it-palveluyritys Evolvitin Senior Consultant
Tommi Nyberg, joka on itsekin lätkäfani. Hän halusi viime keväänä kokeilla, mitä jääkiekkotilastoista voisi Qlikin teknologialla syntyä. Kokeilun tulos oli niin vakuuttava, että Liiga innostui ja sopi Evolvitin kanssa palvelun luomisesta. Neljän hengen tiimi sai palvelun pystyyn parissa kuukaudessa.
– Tämä on hyvä esimerkki siitä, mihin kaikkeen tämä teknologia taipuu. Valtava määrä dataa voidaan tuoda käyttöön kenelle tahansa. Tässäkin taustalla pyörii jo nyt 2 000 000 riviä dataa, ja Qlikin natiivigraafeja ovat kaikki muut paitsi laukaisukartta, Nyberg kertoo.
Liigan analytiikkapalvelun luomisessa käytetty
Qlik Analytics Platform -alusta on ympäri maailmaa yritysten käytössä liiketoimintatiedon analysointiin ja visualisointiin. Alustan avulla pystytään luomaan palveluita monipuolisesti ja pureutumaan myös urheiludatan sisältöihin.
– Teknologiallamme on toteutettu suuri määrä urheilun analytiikkapalveluita eri puolilla maailmaa. Toivottavasti Suomessa myös esimerkiksi jalkapallo, pesäpallo ja koripallo saavat avullamme mahtavia uusia palveluja lajiyhteisöilleen, Qlikin maajohtaja
Petteri Ormio sanoo.
Osallistu keskusteluun aihetunnisteella #Liigatilastot