Hae it-yrityksiä
osaamisalueittain:

Asiakkuudenhallinta CRM BI ja raportointi HR Tuotekehitys ja suunnittelu Toiminnanohjaus ERP Taloushallinto Markkinointi Webkehitys Mobiilikehitys Käyttöliittymäsuunnittelu Tietoturva Verkkokaupparatkaisut Ohjelmistokehitys Integraatiot Pilvipalvelut / SaaS Tekoäly (AI) ja koneoppiminen Lisätty todellisuus ja VR Paikkatieto GIS IoT Microsoft SAP IBM Salesforce Amazon Web Services Javascript React PHP WordPress Drupal

Luontoäiti varustettiin tekoälyllä: Suomen Ympäristökeskuksen, Emblican ja BVDronen yhteistyöhanke tuotti älyratkaisuja luonnon monitorointiin

ReferenssiSuomen luontoa seurataan jatkuvasti erilaisilla tutkimuksilla, joiden toteuttaminen vaatii paljon maastovierailuja ja tarkkailua. Työn helpottamiseksi Emblica, Suomen Ympäristökeskus (SYKE) ja BVDrone yhdistivät voimansa projektissa, jossa maastovierailuiden tarkkailutehtäviä automatisoitiin konenäön sekä droonien voimin!

ÄlyVesi -hankkeen tarkoituksena oli selvittää, olisiko luontoalueita mahdollista valvoa ja tarkastaa konenäön menetelmiä apuna käyttäen. Projektissa kehitettiin ratkaisuja muun muassa:

  1. Vedenkorkeuden tarkkailuun
  2. Vesialueiden biomassan tarkkailuun
  3. Vesikasvien tunnistukseen
  4. Jäänlähtöön
  5. Vieraslajien tunnistukseen

Kiinnostuitko? Lue koko referenssi sivuiltamme tai tutustu blogissamme projektin tekniseen toteutukseen!

Lue referenssi ÄlyVesi-hankkeesta täältä

Lue blogiteksti vedenkorkeuden tarkkailusta täältä

Pinterest

Siirry yrityksen profiiliin Emblica kotisivut Yrityshaku Referenssihaku Julkaisuhaku

Emblica - Asiantuntijat ja yhteyshenkilöt

Premium-profiilia ei ole aktivoitu. Aktivoi premium-profiili näyttääksesi tässä lisäämäsi 3 asiantuntijaa.

Emblica - Muita referenssejä

Emblica - Muita bloggauksia

Digitalisaatio & innovaatiot blogimedia

Blogimediamme käsittelee tulevaisuuden liiketoimintaa, digitaalisia innovaatioita ja internet-ajan ilmiöitä

Etusivu Yrityshaku Pikahaku Referenssihaku Julkaisuhaku Blogimedia