Kartta ja AR-kokemus!

Citynomadi yhdistää AR-sisällön ja kokemuksen paikkatietoon uuden yrityskumppaninsa kanssa. Opuscopen Minsar-sovelluksen yhdistäminen avaa kartalla uusia maailmoja.
Opuscopen Minsar-sovellukseen on mahdollista luoda kevyesti ja nopeasti kokeilevia AR-maailmoja kustannustehokkaasti. Tämänkaltaiset sovellukset mahdollistavat AR:n arkisen ja monipuolisen hyötykäytön lisääntymisen. Citynomadi on ensimmäisiä paikkatiedon palveluiden tarjoajia maailmassa, joka toteuttaa AR-sisällön muiden medioiden rinnalle.
Paikkatiedon ja AR:n yhdistämistä pääsevät ensimmäisenä kokeilemaan ja kehittämään Turun kaupungin perusopetuksen ala-ja yläkoulujen oppilaat. Luokat toteuttavat Urheilupuiston alueelle pelillisiä oppimispolkuja, jossa yhtenä elementtinä tulee olemaan oppilaiden luomat AR-sisällöt. Toteutus on valmis huhtikuun loppuun mennessä ja oppilaat pääsevät 6Aika-projektin aikana sekä osallistumaan oppimispolkujen sisällön toteutukseen, toteuttamaan pelillisyyttä ja AR-sisältöä mutta erityisesti pelaamaan toistensa tekemät oppimispolut. Oppimispolut suunnitellaan opetussuunnitelman mukaisiksi, ja opettajat ovat projektissa mukana nimenomaan pedagogisina asiantuntijoina, eivät IT-tuen roolissa. Digitaalisuus on oppilaille tuttua, ja he ratkaisevat mahdolliset ongelmat omatoimisesti, Citynomadin tuella.
Turun 6Aika-projektin nopean kokeilun tavoitteena on tarjota kokeilualusta uuden teknologisen työkalun käyttöön kouluille, Citynomadin tavoite on löytää AR:lle mielekäs käyttö karttakäyttöliittymässä ja Opuscopen tavoitteena on laajentaa AR-sovellus arkipäiväiseen karttakäyttöliittymäkäyttöön.
Turun 6Aika-projektin tuloksista tiedotetaan projektin päättymisen jälkeen hankkeen somekanavilla ja nettisivuilla (oppimisenuusiaika.fi) sekä Citynomadin ja Minsarin projektin etenemisestä julkaistaan video osoitteessa
#Nomadi #AR #lisättytodellisuus #Minsar #6Aika #Turku#Oppimisenuusiaika #Opuscope #paikkatieto