Nodeon hyppäsi mukaan automaattisiin ajoneuvoihin

Autonomiset ja automaattiset ajoneuvot
Turvallisuus on tärkeä asia – olipa kyse sitten liikenteestä tai tietoturvasta. Me uskomme, että automaattinen liikenne parantaa liikenteen kokonaisturvallisuutta, mutta se edellyttää, että koko automaattisen liikenteen ekosysteemin tietoturva on riittävän korkealla tasolla.
Tulevaisuuden 5G-verkot tulevat tarjoamaan erittäin nopean langattoman tietoliikenneväylän. Nopeuden lisäksi 5G-verkko tarjoaa myös turvallisen ja luotettavan verkkoinfrastruktuurin laitteiden väliseen kommunikointiin. Turvallinen ja nopea verkko luo perustan ekosysteemille, mutta se ei yksistään riitä turvallisuushaasteiden ratkaisemiseen. Toimintamallien ja liikenneinfrastruktuurin tulee muuttua tukeakseen automaattista liikennettä. Eri tietolähteiden tuottama tieto pitää yhdistää ekosysteemin, jotta etähallinnan avulla operoivat laitteet ja ihmiset voivat tehdä luotettavasti päätöksiä.
Lähde: Trafi Tietokortti 20.2.2015
Inhimillisten virheiden vähentäminen ja lopulta niiden poistaminen parantaa merkittävästi liikenneturvallisuutta. Automaattinen liikenne mahdollistaa järkevämmät reitinvalinnat, ennakoivan ajotavan ja nopeuksien suhteuttamisen muuhun liikenteeseen, joiden uskotaan pienentävän merkittävästi energiankulutusta ja päästöjä sekä lyhentävän matka-aikaa. Liikenteen hyötysuhteen parantaminen onkin automaattisen liikenteen yksi keskeinen tavoite.
Etähallinta
Etähallinnalla tarkoitetaan, että tarvittaessa automaattista ajoneuvoa voidaan operoida keskitetyistä operointikeskuksista etäyhteyksien avulla. Etähallinnan onnistuminen vaatii sen, että operoijana oleva ihminen tai tulevaisuudessa laite saa riittävästi tietoa operoinnin kohteelta, jotta hän voi tehdä toimenpiteitä luotettavasti. Ihmiselle tämä tarkoittaa visuaalista havainnointia ajoneuvosta ja ympäristöstä. Tämä yhdistettynä reaaliaikaiseen tilannekuvaan ja säätietoon luo luotettavan pohjan tälle toiminnalle.
Ajoneuvot sisältävät jo nyt useita erilaisia antureita, joiden avulla voidaan kerätä tietoa ajoneuvon ympäristöstä ja infran kunnosta. Ympäristötiedon kerääminen keskitettyyn tietovarantoon ja sen jalostaminen liikenneinfran omistajille parantaa merkittävästi teiden kunnossapidon tilannekuvaa ja mahdollistaa tieverkon liikenneinfran omistajalle paremman käsityksen verkon kunnosta.
ROBUSTA -hanke
Nodeon on mukana ROBUSTA -tutkimushankkeessa, jonka tarkoituksena on tutkia ja toteuttaa turvallinen valmistajariippumaton automaattisten ajoneuvojen etäohjausjärjestelmä. Lisäksi tutkimme hankkeessa miten olemassa olevia tietovarantoja ja ajoväylien varrella jo olevien tai sinne lisättävien sensoreiden ja laitteiden tuottamaa tietoa voidaan käyttää hyväksi automaattisessa liikenteessä ja etähallinnassa. Tavoitteenamme on myös kerätä ajoneuvojen avulla ajantasaista säätietoa sekä liikenneinfran kunnossapitotietoa ja tällä tavoin parantaa liikenteen tilannekuvaa ja turvallisuutta sekä mahdollistaa kustannussäästöjä ennakoivalla kunnossapidolla.
Ohjausjärjestelmää kehitetään siten, että se ei ole tarkoitettu pelkästään tieliikenteeseen. Yhtälailla sitä voidaan käyttää laivojen tai lentävien laitteiden etähallintaan.
Yhteishankkeessa ovat Nodeonin lisäksi mukana myös Demos Helsinki, Fleetonomy, Flow, Infotripla, Metropolia-ammattikorkeakoulu, Nokia ja Tekes.
Nodeon Oy yhteyshenkilö Jarno Kallio, Liiketoimintajohtaja | Puhelin: +358505231901 | Email: jarno.kallio@nodeon.com | Twitter: https://twitter.com/JarnoKallio