Tiedolla johtaminen tuo Toyota Tammer-Autolle kilpailuedun markkinoilla

Toyota Tammer-Auto myy ja huoltaa Toyotan ajoneuvoja. Yhteistyö Pengonin kanssa alkoi reilut kaksi vuotta sitten. Tuolloin yritys havahtui tilanteeseen, että sillä oli käytössään monia rinnakkaisia järjestelmiä. Järjestelmät kätkivät sisäänsä dataa, jota ei hyödynnetty juuri lainkaan.
Pengon on luonut Toyota Tammer-Autolle räätälöidyn BI-ratkaisun, jonka erikoisuutena on automyyjien automatisoitu provisiopalkan laskenta. Kun tiedolla johtamisesta on tullut arkea, avainhenkilöiden työaikaa säästyy merkittävästi ja yritys pystyy ennustamaan tulevaa.
”Aiemmin käytimme raportoinnissa Exceliä, mutta se vaati paljon työtä. Nyt BI-järjestelmästä on iso apu”
Lue sivuiltamme, miten BI-järjestelmän avulla saatiin toteutettua automattinen provisiolaskenta.
Suosittelija:
”Pengonista tuli heti hyvä fiilis. Heillä oli selkeä kuvio, mitä BI-toteutus sisältää ja mitä se maksaa. Järjestelmää lähdettiin rakentamaan meidän tarpeistamme käsin, eikä siten, että meille myytäisiin varta vasten jotakin.”
Jussi-Matti Kuusi, kehityspäällikkö