Liiketoiminnan tukeminen sähköisillä ratkkaisuilla

Premode – teknologiaa rakentavaan teollisuuteen viihdeteollisuudesta tutuin keinoin
Pääajatuksena Premoden tuotannossa on henkilokohtainen loppukäyttäjäkokemus. Premode luokittelee itsensä Insinööritoimiston, mainostoimiston ja ohjelmistotalon risteymäksi, yritykseksi joita Suomesta ei löydy toista.
Premode pyrkii tuomaan suunnitteluun läpinäkyvyyttä ja loppukäyttäjälle oikeaa kuvaa myytävän tuotteen sisällöstä, henkilökohtaisen käyttäjäkokemuksen kautta ja tuottamaan arvoa perinteisille teollisuuden aloille viihdeteollisuudesta tutuilla teknologioilla.
Käytännössä Premode tekee rakentavaan teollisuutteen mobiili- ja verkkoaplikaatioita, joissa 3D ja interaktiivisuus on aktiivisesti läsnä. Premoden tuottamien sovellusten avulla asiakasyritys pääsee esittelemään tuotteitaan tai palveluitaan loppuasiakkaalle esimerkiksi tabletin avulla.
Premoden perustaja ja toimitusjohtaja Aki Vänskä työskenteli aiemmin telakkateollisuudessa työmaapäällikkönä sekä esivalmistesuunnittelija ja koki, että laivanrakennusprosesseissa ei vielä 2000-luvun alussa osattu hyödyntää riittävästi olemassa olevaa teknologiaa ja harvoin laivoista tehtiin esimerkiksi täysiä 3D-mallenteita, joista asiakas saisi todellisen kokonaisnäkemyksen lopputuloksesta.
Aki Vänskän mielestä asiakkaalle pitää pystyä nykytekniikalla tarjoamaan mahdollisuus nähdä lopputulos ensimmäisessä persoonassa itse henkilökohtaisesti kokien, esimerkiksi mobiilaitteilla tai verkossa. Tämän arvon varaan Vänskä perusti Premode Oy:n vuonna 2010.
Sofokus on ollut mukana Premoden liiketoiminnan kehittämisessä alusta alkaen. Sofokus on konsultoimalla osallistunut Premoden palvelujen tuotteistamiseen ja kehittämiseen.
Suosittelija:
Toimitusjohtaja Aki Vänskä